LNZDMA

Lietuvos nacionalinė židinių-dūmtraukių montuotojų asociacija

Kalendorius

<<  Gruodis 2022  >>
 Pi  An  Tr  Ke  Pe  Še  Se 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Prisijungti

Straipsniai


Paroda "Supernamai 2014"

 

Balandžio 10-13 d. vyksiančioje naujoje statybos ir interjero parodoje „Supernamai 2014“ pirmą kartą pasaulyje vyks krosnininkų šou, kurio metu bus statomos net keturių skirtingų tipų krosnys. Krosnys bus pradėtos statyti prieš parodą, o jos pabaigoje jau bus užkurtos. Planuojama panaudoti ne tik skirtingas konstrukcijas, bet ir medžiagas, tad bus galima išvysti vienoje vietoje visą krosnių gamą: nuo tradicinės iki modernios ar ugnies akmens.

Pirmą kartą pasaulyje krosnininkai net keturių skirtingų tipų krosnis statys tiesiogiai parodoje "Supernamai 2014" , o jos pabaigoje krosnys bus užkurtos. Planuojama panaudoti ne tik skirtingas konstrukcijas, bet ir medžiagas, tad parodos lankytojai vienoje vietoje išvys visą krosnių gamą: nuo tradicinės iki modernios ar ugnies akmens.

„Krosnininkų šou“ koordinuoja Lietuvos nacionalinė židinių-dūmtraukių montuotojų asociacija, vienijanti virš 20 įmonių, dirbančių židinių, dūmtraukių ir krosnių srityje.

 

Pasak asociacijos Valdybos nario Rimo Jatkausko, toks renginio formatas naudojamas pirmą kartą pasaulyje. Galima teigti, kad bus pastatytos visų įmanomų tipų krosnys, žinomos Lietuvos, Rusijos ir Vakarų Europos meistrų. Kaip teigia renginio koordinatoriai, panašus renginys prieš keletą metų vyko tarptautinėje Maskvos parodoje „Salon kaminov“. Tačiau ten buvo statomos tik plytinės krosnys, be to jos nebuvo užkurtos, o ir jų skaičius buvo mažesnis.

R.Jatkausko teigimu, suorganizuoti šį renginį yra nemažas iššūkis ir technologiniu požiūriu. Nes krosnys prieš užkuriant turi išdžiūti, kad nesutrūkinėtų siūlės, tad reikės naudoti ir specialius mišinius.

Į krosninininkų renginio organizavimą šiuo mete jau yra įtraukta daugiau nei 10 įmonių, dirbančių židinių ir dūmtraukių srityje, krosnis statys geriausi mūsų šalies meistrai.

Parodos „Supernamai 2014“ organizatoriai prognozuoja, kad šis interaktyvus šou pritrauks nemažą būrį smalsuolių. Jie turės retą galimybę išvysti kaip statomos skirtingų tipų krosnys, susipažinti su įvairiomis technologijomis ir medžiagomis, o gal net ir įsigyti šviežiai pastatytą krosnį. Taip pat lankytojai galės pasivaišinti ir šviežiai krosnyse iškepta duona.

Į renginį planuojama pakviesti ir Lietuvos rekordų agentūros „Factum“ atstovus, kad būtų užfiksuotas naujas Lietuvos rekordas.

Parodos „Supernamai 2014“ metu vyks ir kiti renginiai, įėjimas lankytojams nemokamas.

 

(portalas lrytas.lt, 2014 02 28)

 
Krosnelė - patogu ir praktiška

 

Kai naktimis termometro stulpelis vis dažniau artėja prie nulio, reikia pasirūpinti, kad namuose būtų šilta. Kol nereikia nuolat šildyti būsto, vieni kuria židinius, kiti – krosneles, kurios neužima daug vietos ir gali apšildyti nemažą plotą.

Malkų reikia nedaug

Ekonomiškų krosnelių panaudojimas – tai vienas iš efektyviausių nedidelių patalpų šildymo būdų.

„Krosnelės labiausiai tinka mūsų klimato sąlygomis, nes degant malkoms šiluma perduodama ketaus korpusui, o vėliau ji sklinda į patalpą. Labai svarbu tai, kad krosnelei kūrenti reikia nedaug malkų ir vieną kartą jų pridėjus krosnelė kūrenasi visą naktį“, – aiškino UAB „Židinių meistrai“ vadovas Rimas Jatkauskas.

Tokia krosnele galima apšildyti ne vieną patalpą, o visą butą arba nedidelį dviejų aukštų namą. Viena krosnele galima šildyti iki 200 kv. m ploto patalpas, jei ji tinkamai parinkta ir pastatyta. Krosnelė, nelygu modelis, įkaista maždaug per 10–15 minučių, o vieną kartą prikrautų malkų degimo trukmė gali siekti 12 valandų.

Griežtesni priešgaisriniai reikalavimai

Įvairių gamintojų krosnelės puikiai tinka prie šiuolaikinio interjero, užima nedaug vietos, todėl daug kas jas renkasi vietoj židinio, juolab kad ir kainuoja jos pigiau.

Krosnelės dažniausiai gaminamos iš ketaus ar metalo. Jose įmontuotos stiklo ar metalo durelės yra labai sandarios, tad nereikia jaudintis dėl dūmų.

Griežtesni priešgaisriniai reikalavimai keliami ketaus krosnelėms. Jų vidus gali būti iš ketaus arba išklotas šamoto ar vermikulito plokštėmis, kurios apsaugo pakurą nuo perkaitimo. Šiuolaikinės krosnelės gaminamos su dvigubo degimo pakuroje technologija – tai būtinas šių dienų techninis sprendimas, užtikrinantis, kad į aplinką nepatektų degimo medžiagų ir būtų garantuotas ekonomiškas malkų naudojimas.

Krosnelės gali apšildyti didelį namo plotą, jose įrengta konvekcinė oro sistema, kuri užtikrina tolygų šilumos paskirstymą patalpose. Didelis privalumas ir tai, kad krosnelės greitai prijungiamos prie dūmtraukio ir yra ekonomiškos. Jos būtinai turi būti statomos ant nedegių paviršių: skardos lakštų, keraminių plytelių, metalo ar skardos lakštų. Maždaug 100 kv. m ploto butui apšildyti skirta krosnelė kainuoja apie 3–4 tūkst. Lt. Kokybiško židinio už tokią pat kainą nupirkti nepavyktų.

Būtina šilumos apykaita

Pasak R.Jatkausko, žmonės dažnai klausia, ar būtų galima krosnelę įrengti taip, kad vienu metu ji šildytų kelias patalpas.

„Norint vienu metu šildyti kelias patalpas, būtina pasirūpinti efektyvia šilumos apykaita. Tam reikia įmontuoti 20×35 cm dydžio groteles patalpas skiriančios sienos viršuje. Per jas šiltas oras iš patalpos, kur įrengta krosnelė, gali patekti į gretimą. Šilumos apykaita dar efektyvesnė, jei grotelės įmontuotos ir sienos apačioje. Jos turi būti 10×20 cm dydžio, kad šaltas oras grįžtų į krosnį pakartotiniam šildymui“, – aiškino pašnekovas.

Tokia šildymo sistema tinka ir jeigu reikia šildyti keletą patalpų skirtinguose aukštuose. Tik tada ventiliacijos grotelės įmontuojamos lubų pertvarose, kad šiltas oras patektų į viršuje esančias patalpas. „Jeigu nebūtina šildyti kurią nors patalpą, galima naudoti reguliuojamas groteles, kurias uždarius oro srovę galima sustabdyti“, – patarė R.Jatkauskas.

Kelias patalpas žemomis lubomis galima šildyti viena krosnele ir laikant duris į gretimas patalpas atviras. Tereikia krosnelę pastatyti tinkamoje vietoje.

Galima įrengti šildomąją sienelę

„Dažnai klausiama, ar prieš sujungiant krosnelę su kaminu, būtų galima išmūryti šildomąją sienelę, kad dūmai, prieš patekdami į kaminą, sušildytų ir ją. Žmonės abejoja, ar krosnelė efektyviai sušildys molinę sienelę. Lietuvoje iš pradžių šildomosios sienelės buvo mūrijamos įrengiant savos gamybos kieto kuro katilus. Šildantis krosnelėmis sienelės Lietuvoje mūrijamos dar retai, tačiau Europoje tai sėkmingai daroma. Esmė ta, kad šildymo efektyvumas priklauso tiek nuo krosnelės, tiek ir nuo šildomosios sienelės dydžio, t. y. labai svarbu, kad ji nebūtų per didelė“, – aiškino R.Jatkauskas.

Židinių meistras pastebėjo, kad žmonės nežino paprasčiausių dalykų. Pavyzdžiui, manoma, kad šildomajai sienelei tinka tik šamotinės plytos arba kad šilumą galima išlaikyti apmūrijus krosnelę.

Pigu, tačiau nesaugu

Dažnai ginčijamasi, kas geriau – židinys ar krosnelė.

Pasak specialistų, teoriškai židinys turėtų šildyti taip pat, kaip ir krosnelė, bet iš tikrųjų krosnelė šildo geriau, nes jos aušinimas oru yra geresnis. Tačiau židinys yra efektyvesnis, kai reikia apšildyti daug mažų patalpų ortakiais ir tam naudojamos turbinos. Krosnelės efektyvesnės naujuose namuose, kuriuose yra erdvios patalpos.

Europoje krosnelės populiaresnės nei židiniai, o Lenkijoje ir Rusijoje populiaresni židiniai. Lietuvoje pastaruoju metu krosnelės jau tapo populiaresnės už židinius. Priežastis labai paprasta: krosnelės pigesnės. Tačiau sumanius turguje įsigyti panaudotą ir labai pigią, pavyzdžiui, tik 800 Lt kainuojančią norvegišką krosnelę, reikia prisiminti, kad niekas gerų daiktų neišmeta. Norvegija – Šiaurės šalis, žiemą čia šaltis spusteli iki 40 laipsnių, mediniai pastatai apšiltinti prastai, tad krosneles norvegai naudoja netausodami ir po kelerių metų keičia naujomis. Šioje šalyje net yra specialus įstatymas, nustatantis, kad miestuose krosneles būtina keisti kas dvejus metus, antraip nebegalioja arba labai brangsta draudimas, nes tiek laiko eksploatuota krosnelė jau yra nesaugi.

Kaip išsirinkti krosnelę

Išsiaiškinkite, kokį plotą planuojate šildyti. (Geriausia skaičiuoti kubiniais metrais.) Susiraskite savo būsto brėžinius arba nusipieškite kambarių išdėstymo planą, kad matytumėte, kur ir kiek reikės įmontuoti šiltą orą praleidžiančių grotelių.

Plane pažymėkite, kurioje vietoje yra kaminas, nes prie jo bus jungiama krosnelė. Krosnelę statysite gyvenamojoje patalpoje, tad pasirinkite interjerui tinkamą krosnelės dizainą. Juk ji yra ne tik techninis įrenginys, bet ir patalpos dekoro elementas. Rinkdamiesi krosnelę atkreipkite dėmesį į sertifikatus, kurie garantuoja, kad techniniame pase pateikiamas galingumas, šilumos atidavimo efektyvumas ir kitos ypatybės nurodytos teisingai.

 
Biožidiniai ir ekologiškas kuras

 


 

 

Gyvename didelių permainų laikais. Viskas keičiasi net ne valandomis, o minutėmis ar net sekundėmis. XX amžiuje visi džiaugėmės naujomis technologijomis, atradimais, gamtos užkariavimu. Šiame amžiuje, deja, tenka pripažinti, kad mūsų laimėjimai atsisuko prieš mus: vis dažniau susiduriame su naujo pobūdžio problemomis, kurias patys susikūrėme. Visų pirma, tai ekologijos ir užterštumo problemos. Daugelis pasaulio mokslininkų aktyviai reaguoja į susidariusią situaciją – kuria naujus produktus, kurie galėtų užtikrinti planetos ekologiškumą. Tai ir buitinių atliekų perdirbimo problemos, ir naujų, švarių, gamtos neteršiančių produktų kūrimas.

 

Turbūt nėra dienos, kad neišgirstume apie vieną ar kitą naujovę ar išradimą, jų netrūksta ir šilumos gamybos bei gyvenamųjų patalpų šildymo srityje. Vieną iš modernių šildymo produktų –  biožidinius (angl. – biofireplaces)  – čia ir apžvelgsime.

 

Naujausios židinių technologijos siūlo plačią šildymo produktų gamą. Žymiausių Europos gamintojų – EcoSmart (Belgija), Safretti (Olandija), BioWarm (Italija),  GlammFire (Portugalija) ir Planika (Lenkija ir Australija) – lanksti gamybos sistema leidžia diegti inovacines sistemas ir įgyvendinti pažangius projektus. Jų gaminamuose biožidiniuose naudojamas ekologiškas kuras – bioetanolis.

 

Bioetanolis – tai kuras, gaminamas iš natūralių produktų:  medienos, kukurūzų, grūdų, ryžių atliekų biomasės. Biomasė gaunama fermentacijos ir distiliacijos būdu iš žemės ūkio produktų. Bioetanolis pasižymi neutralumu, nes neišskiria į aplinką tiek anglies dioksido, kiek jo išskiria deginama anglis, gazolis ar dujos. Labai mažą anglies dioksido kiekį pilnai absorbuoja augalai fotosintezei. Toks kuras nėra toksiškas nei žmogui, nei gamtai. Be to, jis yra ekologiškai konkurencingas.

 

Židiniai, kuriuose naudojamas ekologiškas kuras, yra labai efektyvūs, nes juos kūrenant neprarandama šiluma – viskas, kas sudega, šimtu procentų šildo aplinką. Žinoma, tai nėra stacionarūs židiniai, jie neatlieka pagrindinės namų šildymo funkcijos. Paprastai jie yra integracinio, papildomo pobūdžio. Šie produktai turi gerą ypatybę – jiems nereikia dūmtraukio, todėl juos galima perkelti iš vienos vietos į kitą.

 

Minėtų bendrovių gaminamuose biožidiniuose 1 litras bioetanolio gali generuoti apie 3,4 kW/h ir veikti maždaug 3 valandas.  Priklausomai nuo naudojamo modelio, jie gali apšildyti nuo 20 iki 40 kv. m ploto. Pasirinkus atitinkamą modelį su didesne kuro talpykla, patalpa gali būti šildoma ir ilgesnį laiką – iki 5-8 val.

 

Židinių gamybai naudojamos medžiagos – nerūdijantis plienas, geležis, karščiui atsparus grūdintas stiklas, stiklo pluoštas, natūralaus medžio lukštas ir kitos aukštos kokybės medžiagos – atitinka visus kokybės reikalavimus.

 

Šių židinių eksploatacija labai paprasta – jų nereikia specialiai valyti, tik retkarčiais kaip nuo baldų nušluostyti dulkes.

 

Reikia paminėti, kad  biožidiniai nėra pigūs dėl juose įdiegtų pažangių technologijų ir  aukštos kokybės medžiagų. Tačiau jie yra praktiški, nes tiek pasižymi didžiule dizaino įvairove, tiek atitinka įvairius naudojimo poreikius. Dažnai tokie šildymo prietaisai naudojami kaip interjero akcentas, suteikiantis patalpai ne tik materialios, bet ir vizualinės šilumos. Paminėtini prie sienos tvirtinami, pastatomi ir mobilieji (nešiojamieji) židiniai.

 

Iš pateikiamų pavyzdžių matome, kad ekologiški biožidiniai yra įvairių rūšių ir tipų.

 

Gyvenamųjų patalpų šildymui skirti židiniai yra nepriekaištingo dizaino, jie tobulai pritaikyti naudojimui. Kai kurie jų primena net televizoriaus formą. Taigi, židinys šiuo atveju – tarsi ramybės ir meditacijos  priemonė, galinti konkuruoti net ir su televizoriumi. Vienas įdomesnių modelių – stale integruotas židinys, kuris pilnai atlieka savo, kaip stalo, funkciją ir turi ugnies sritį. Nešiojamieji židiniai gali būti naudojami ne tik namuose, bet ir terasoje ar kieme – uždaromos  durelės leidžia prietaisą naudoti net tose vietose, kur galimi vėjo gūsiai. Tai hermetiški židiniai. Juose nėra išorinio sąlyčio su liepsna, o saugumą padidina specialus mechanizmas, neleidžiantis atsitiktinai atsidaryti stiklo durelėms ir reguliuojantis jų uždarymą ir atidarymą. Taigi, vaikams ir gyvūnams rizikos veiksnys sumažėja iki minimumo. O štai bendrovė Planika neseniai pristatė naujos kartos biožidinių kuro talpyklas, skirtas komercinėms patalpoms šildyti. Jų privalumas tas, kad net židinį apvertus biokuras neišteka, jis lieka talpykloje ir pats užgęsta.

 

Viena svarbesnių biožidinio charakteristikų yra ta, kad galima reguliuoti jų liepsnos intensyvumą ir aukštį. Tai daroma liepsnos reguliavimo slankikliu. Kai kurie modeliai gaminami su nuotolinio valdymo pultais ir yra visiškai automatizuoti. Ugnis įžiebiama vienu mygtuko spustelėjimu. Pagal individualius užsakymus yra galimybė sumontuoti net iki 5 metrų ugnies linijas. Prietaisai turi visus reikalingus kokybės sertifikatus.

 

Pagal užsienio spaudą parengė Daiva Ugnytė,  žurnalas "Florianus"

 

 
« PradžiaAnkstesnis12345SekantisPabaiga »

Puslapis 1 iš 5